Parafia Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie

Zwiastowanie w sztuce

Zwiastowanie w sztuce

Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie jest tematem wielu dzieł malarskich i rzeźbiarskich. Najstarsze plastyczne wyobrażenie tego wydarzenia pochodzi z II w. i znajduje się w rzymskich katakumbach św. Pryscylli. Na zachowanym tam fresku Maryja siedzi na krześle, a przed nią stoi anioł bez skrzydeł, ubrany w tunikę i paliusz, ukazany w postaci młodzieńca. Podobne malowidło pochodzi z III w. i znajduje się w katakumbach św. Piotra i Marcelina. Od IV w. Archanioł Gabriel przedstawiany jest ze skrzydłami i często trzyma w ręce laskę podróżną lub lilię. Z tego też wieku pochodzi barwna mozaika umieszczona na łuku tęczy w bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie. Maryja na niej ukazana ubrana jest w królewski diadem i bogate szaty. Siedzi na tronie i haftuje purpurową zasłonę dla świątyni jerozolimskiej. Nad nią unosi się Duch Święty w postaci gołębicy, a w pobliżu stoi Archanioł Gabriel.

W późniejszych wiekach scena Zwiastowania była jednym z najbardziej ulubionych tematów malarstwa religijnego. Namalowali ją między innymi: Simone Martini, Fra Angelico, Robert Campin, Hans Memling, Sandro Botticelli, Mistrz Bawarski, Mistrz Jerzy, El Greco, Luca Giordano, czy też Bartolomé Esteban Murillo.

Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie przedstawione jest także na mozaice znajdującej się w Bazylice Matki Bożej Różańcowej w Lourdes (ok. 1895-1907 r.), a Wit Stwosz poświęcił mu jedną z kwater ołtarza wykonanego w latach 1477-1489 dla Kościoła Mariackiego w Krakowie.

 

Simone Martini, Zwiastowanie

obraz na desce namalowany ok. 1330 r.

Fra Angelico, Zwiastowanie

tempera na desce, ok. 1430-1432 r. (Muzeum Prado, Madryt)

Robert Campin, Zwiastowanie

środkowa część „Ołtarza Merode”, olej na dębowej desce, ok. 1427-1432 r. (Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork)

Hans Memling, Zwiastowanie

olej na desce, ok. 1482 r. (Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork)

Sandro Botticelli, Zwiastowanie z Cestello

tempera na desce, ok. 1490 r. (Galeria Uffizi, Florencja)

Mistrz Bawarski, Zwiastowanie Maryi

tempera na desce, ok. 1500 r. (Kunsthaus, Zürich)

Mistrz Jerzy, Zwiastowanie

środkowa część tryptyku wykonanego dla kolegiaty św. Michała na Wawelu, tempera na desce, 1517 r. (Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie)

El Greco, Zwiastowanie

olej na płótnie, ok. 1595-1600 r. (Sammlung Marquis de Rochefort, Budapeszt)

Luca Giordano, Zwiastowanie

olej na płótnie, 1672 r. (The Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork)

Bartolomé Esteban Murillo

Zwiastowanie, olej na płótnie, ok. 1660-1680 r. (Rijksmuseum, Amsterdam)

Zwiastowanie

mozaika w Bazylice Matki Bożej Różańcowej w Lourdes (ok. 1895-1907 r.)

Wit Stwosz, Zwiastowanie

rzeźba – jedna z kwater ołtarza w Kościele Mariackim w Krakowie