Parafia Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie

Wizyta duszpasterska
Kontakt

Wizyta duszpasterska

Okres Bożego Narodzenia nierozłącznie kojarzony jest z kolędowaniem (dziś mającym miejsce już tylko wyjątkowo) oraz z przypadającą na ten czas wizytą duszpasterską, zwaną popularnie kolędą.

Obowiązek jej odbywania przez proboszcza lub osoby go reprezentujące (wikariuszy lub diakonów) określony jest w prawie kanonicznym, które mówi, że: „Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznawać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza w niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również – jeśli w czymś nie domagają – roztropnie ich korygując” (kan. 529 §1).

Kolęda rozpoczyna się najczęściej tuż po świętach Bożego Narodzenia i trwa zazwyczaj do święta Ofiarowania Pańskiego (2 lutego), a zatem odbywa się w okresie, który jest czasem pogłębiania więzi z Bogiem, rodziną oraz parafią. Jej podstawowym celem jest wspólna modlitwa księdza z parafianami w ich domach, poświęcenie domów oraz udzielenie błogosławieństwa na cały rok wszystkim członkom rodziny oraz osobom samotnym, a także rozmowa na temat ich radości i codziennych trosk oraz życia parafii.

Kolęda 2019

Składamy serdeczne Bóg zapłać wszystkim parafianom, którzy otworzyli swoje domy na przyjęcie kolędujących kapłanów, bowiem wizyta duszpasterska jest niejako przyjęciem samego Chrystusa, który błogosławi nasze domy i rodziny.

Dziękujemy za dobro, ciepłe słowa, życzliwość i otwarte serca oraz złożone ofiary.

Dziękujemy za przywożenie nas do miejsc kolędowania, za posiłki i każdą herbatę lub kawę.

Zanosimy przed oblicze Boga Miłosiernego Wasze radości, smutki i cierpienia. Prosimy też Matkę Bożą Dębską, by otaczała wszystkich swoją nieustającą opieką oraz o Waszą modlitwę w naszej intencji, byśmy nigdy nie ustawali w gorliwej Służbie Bożej dla dobra parafian.