Parafia Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie

ADWENT

Adwent jest okresem rozpoczynającym rok liturgiczny i obejmuje cztery kolejne niedziele przed Bożym Narodzeniem. Jest to czas radosnego i pobożnego przygotowania do Narodzin Zbawiciela. Co roku liczba dni adwentu jest inna. Rozpoczyna się on zawsze w niedzielę między 27 listopada a 3 grudnia i kończy w Wigilię. Obejmuje więc od 22 do 28 dni. W bieżącym roku początek adwentu przypadł 3 grudnia.

Słowo „adwent” pochodzi od łac. „advenio” – przychodzić (gr. epifaneia, parusia – przyjście, objawienie), a pierwsze wzmianki  o przygotowaniu do Bożego Narodzenia – adwencie, pochodzą z Galii (dzisiejsza Francja) i Hiszpanii. Jego pierwotnym sensem było przygotowanie katechumenów – poprzez ascezę, pokutę i rezygnację z zabaw i uciech – do przyjęcia sakramentów inicjacji chrześcijańskiej, zwłaszcza chrztu, którego udzielano 6 stycznia (dzisiejsza uroczystość Objawienia Pańskiego).

W Rzymie Adwent wprowadzono dopiero w VI wieku. Początkowo trwał 6 tygodni, ale za czasów papieża Grzegorza Wielkiego, skrócono go do czterech tygodni. Zyskał on wtedy także – poza ascetycznym przygotowaniem wiernych na przyjście Pana– charakter eschatologiczny; czyli przygotowania do ostatecznego przyjścia Chrystusa (paruzji).

Współczesny Adwent ma podwójne znaczenie. Ma przygotować wiernych na uroczystości Bożego Narodzenia oraz skłonić ich do refleksji o ponownym przyjściu Syna Bożego na ziemię. Dlatego Adwent nie ma wymiaru pokutnego, ale jest czasem radosnego oczekiwania na rzeczywiste przyjście Chrystusa, które uobecnia się w liturgii. Opuszczając podczas adwentu hymn „Chwała na wysokości Bogu” oczekujemy na nowe zabrzmienie hymnu anielskiego śpiewanego podczas nocy narodzenia Jezusa.

W czasie adwentu odprawiane są Msze Św. zwane Roratami (łac. „rorate coeli desuper” – „spuście rosę niebiosa”, wprowadzone w XIII w. w Krakowie przez św. Kingę, żonę księcia Bolesława Wstydliwego), a jego symbolami są: świeca z niebieską wstążką, zwana roratką i symbolizująca niepokalane poczęcie Najświętszej Maryi Panny, wieniec z czterema świecami (każdą z nich zapala się w kolejną niedzielę adwentu) i lampion, z którego wychodzi światło oświecające nam drogę do Betlejem.

W czasie adwentu kapłan i cała asysta wychodzą do ołtarza ubrani w szaty koloru fioletowego.

W Parafii Zwiastowania Najświetszej Maryi Pannie w Dębem trwają Rekolekcje Adwentowe.